Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (790. den): Čeká se příchod ATACMS s dlouhým doletem – co to znamená pro Krymský most a co pro ruskou armádu

Raketomet M270 střílející řízenou střelu ATACMS. Foto: Ministerstvo obrany USA
Raketomet M270 střílející řízenou střelu ATACMS. Foto: Ministerstvo obrany USA

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Očekává se příchod raket, o které Ukrajina prosí už dva roky. Nejčastěji se zmiňují v souvislosti s Krymským mostem.
  • Na kolik munice stačí slovenská sbírka.
  • Nebezpečná krize u Očeretyne trvá, příbuzní hledají pohřešované vojáky.
  • Mapa dne – Očeretyne
  • Videa dne – HIMARS vs. S-300 – vyhrál HIMARS; Šojguova náměstka obvinili z korupce; hořela další rafinerie; co se stane, když exploduje granát v hlavni.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za úterý 23. dubna. Situace na některých místech už může být mezitím jiná.

Očekává se příchod raket, o které Ukrajina prosí už dva roky. Nejčastěji se zmiňují v souvislosti s Krymským mostem. Šedesátimiliardový balík americké pomoci pro Ukrajinu definitivně schválil i Senát. Ve středu jej podepsal i prezident Biden. Obecně se předpokládá, že velká část pomoci je již v Evropě a na bojiště dorazí tento týden. Zároveň se mluví o dodání raket ATAMCS s doletem 300 kilometrů. Doposud dodané kusy měly dolet jen 160 kilometrů. Propagandistka Olga Skabajeva v ruské televizi popisovala, jak velký rozdíl to je.

Verze s kratším doletem teprve nedávno zničila baterii S-400 na letišti Džankoj na Krymu. Opakovaně se ukázalo, že ruská protivzdušná obrana je takovými útoky velmi zranitelná (i v dnešních videích dne je jeden čerstvý příklad). Navíc tentokrát se nemluví o omezení v podobě zákazu útoků na ruské území. V ruské televizi jmenovali Bělgorod, Kursk, Brjansk, Voroněž, Oriol…

O případných omezeních z americké strany není nic známé, ale i kdyby Ukrajinci mohli nové ATACMS používat jen na okupovaném území, pro Rusy začínají nové a velké problémy. Existují tři základní verze ATACMS s doletem 300 kilometrů, přičemž každá dokáže něco jiného.

První je M39A1. Minulý

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Česko, Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější